dijous, 11 de març del 2010

UD Aparadors

Web 2.0 Educació 2.0 

Titol de la unitat: Aparadorisme

 

Contextualització: centre, nivell educatiu, característiques de l'alumnat …

L'IES Sa Blanca Dona es troba en les afores del municipi d'Eivissa i molt a prop de Puig d'en Valls. És un centre de més de 30 anys amb un important bagatge educacional. Actualment hi treballen uns 90 professors. La present unitat didàctica va dirigida a alumnes de 4t. de l'ESO i concretament al grup de diversificació dins de l'assignatura Iniciació Professional al comerç.

 

Objectius didàctics i la seva relació amb les competències bàsiques.

Per una banda, els objectius marcats per aquesta unitat són:

- Conèixer el tipus d'articles i els elements complementaris més adequats que han d'exposar-se en un aparador.

- Estudiar les diferents zones de l'aparador.

- Aprendre les diferents formes que existeixen de compondre un aparador.

- Conèixer les característiques dels colors i el seu significat.

- Saber quins són els diferents tipus d'il·luminació i la influència que tenen en un aparador.

- Estudiar els tipus d'aparador que existeixen.

- Elaborar la planificació d'un aparador per a un establiment determinat.

 

D'altra podem relacionar-los de la següent manera amb les competències bàsiques:

*Es treballarà la competència cultural i artística. La utilització dels diferents elements que composa l'aparador ens ajudarà a utilitzar un llenguatge artístic així com la seva aplicació al món real.

*L'ús d'un nou vocabulari o el treballar un vocabulari específic ajudarà al desenvolupament de la competència en comunicació lingüística.

*La planificació d'un projecte individualment o per parelles ajudarà a adquirir autonomia i iniciativa personal

*En la competència per aprendre a aprendre es contribueix en la mesura que s’afavoreix la reflexió sobre els processos i l’experimentació creativa.

*Fer un ús de les tecnologies digitals i recursos de la Xarxa afavorirà la millora de la competència digital.

 

Continguts conceptuals, procedimentals i actitudinals.

Amb la present unitat didàctica es pretén fer una primera aproximació a un element molt important dins d'un comerç, com és l'aparador. Aquest haurà de mostrar el producte que volem vendre, però avui en dia, la competència i el client ens obliga a que aquest sigui un element diferenciador i atraient.

Els continguts que treballarem seran:

Conceptuals

- L'article i els objectes motiu d'una exposició.

- Les zones de l'aparador.

- El color.

- La il·luminació. 

- La composició de l'aparador.

- La planificació de l'aparador.

 

Procedimentals

- Determinació dels articles i objectes més adequats per a l'exposició d'un aparador.

- Identificació dels articles, elements i composició d'un aparador.

- Disseny de diferents esbossos d'aparador corresponents a punts de venda distints.

- Anàlisi de l'esbós d'un determinat aparador.

- Planificació d'aparadors seguint uns paràmetres determinats.

- Elaboració d'una proposta de concurs d'aparadors.

 

Actitudinals

- Valoració de la importància que té l'aparador en un punt de venda.

- Presentació ordenada i curosa dels diferents esbossos i planificació dels aparadors.

- Iniciativa per a contactar amb els empresaris per a la realització de les activitats corresponents.

- Precisió en el compliment de terminis per al concurs d'aparadors.

- Actitud crítica raonada.

 

Metodologia: principis metodològics, el paper del professor/a i dels alumnes/as, els recursos a utilizar, agrupaments, temps, organització…

 

La societat en la que visquem, una societat consumista, ens ha fet “consumidors” d'infinitat de béns i serveis que moltes vegades compren sense tindre molt clar el motiu, d'una impulsiva o d'altres planificada.

Quan anem caminant pel carrer, cada dia ens trobem una quantitat molt elevada d'aparadors (en zones comercials)  que ens podem fer parar-nos i entrar en una botiga.

Partint d'aquesta idea, es treballarà l'aparadorisme com una eina bàsica pels comerços que estan prop de nosaltres. Utilitzant comerços coneguts, imatges, experiències pròpies ens atracarem en aquest món.

La participació per part de l'alumnat per comentar els significat, el missatge que volem transmetre les empreses en l'elaboració d'una aparador serà un element dinamitzador en l'aula. També una sortida per veure una zona comercial i tindre un contacte directe amb aquest món. L'alumnat farà fotos d'aquests comerços i els penjarem a la Xarxa (per exemple Flickr).

Seria interessant que els alumnes comentassin les seves opinions sobre els diferents aparador, així com crear un ranking de votacions.

La Xarxa ens pot ajudar a cercar informació sobre determinades empreses, sobre com es col·loquen els productes i la utilització de determinades tècniques.

A més podem anar comentant en un bloc (cada dia un alumne) el què hem treballat a l'aula.

Es treballarà tant a nivell individual en el disseny d'un aparador per presentar a un concurs , com col·lectiva en les experiències pròpies viscudes.

Durant les 10 sessions que s'utilitzarà es pretén atracar i crear una curiositat per part de l'alumnat

 

Plantejament d’una seqüència d'activitats

 

La seqüència d'activitats podria ser:

 

1.- Introducció:

Utilitzant la paraula “Apadors” veure que conceptualismes relacionarien amb aquest concepte. Esbrinar el coneixements inicials sobre la matèria.

 

2.- Desenvolupament:

*Fer una sortida amb el grup per visitar una zona comercial. Els alumnes han de fer les seves fotos. Durant aquesta sortida explicaria els diferents elements que composen els aparadors. Ens ajudaria a veure posteriorment la part més teòrica del tema.

*Amb les fotos pujar-les a la xarxa i després de fer alguns comentaris al classe, que comencin a comentarles.

 

3.- Consolidació:

*Preparar un esbós per presentar-se a un concurs d'un aparadorisme convocat per l'ajuntament del nostre municipi. (Veure les condicions i requisits per presentar-se).

 

Atenció a la diversitat

Ja es recull en el desenvolupament de la unitat ja que el grup al que va adreçat aquesta es de quart  de diversificació.

 

Avaluació

Criteris d'avaluació

- Identificar les sensacions que proporcionen els diferents elements que s'exposen en un aparador.

- Descriure les diferents tècniques aplicades a un aparador.

- Determinar els diferents criteris d'elecció de l'article i els complements d'un aparador.

- Realitzar una anàlisi completa de l'aparador d'un establiment determinat.

- Confeccionar el procés que s'ha de seguir per a realitzar un concurs d'aparadors.

- Dissenyar els esbossos de diferents aparadors de diferents punts de venda, seguint uns criteris determinats

- Realitzar la planificació de l'aparador a partir d'unes dades concretes.

 

Instruments d'avaluació:

-Examen escrit dels conceptes treballats al tema.

-Exercicis o treballs que tingui que entregar (obligatoris alguns d'ells).

-Actitud a la classe.

 

Bibliografia.

-Marketing en el punto de venta: Joan Escrivá -Federico Clar.

-Material cercat a Internet

-Adelaida Delgado. “Tutorial del Curs Web 2.0 Educació 2.0”, Illes Balears, setembre del 2009.

 

 
Salvador Aguilera Carrillo

9 de març de 2010


dimecres, 10 de març del 2010

Ofimàtica en línia

L'última prova d'aquest curs estar a punt d'acabar. Un últim recurs per enfonsar-nos en la web 2.0. Aquest són eines que ens facilita la interacció i la feina.

Ja és igual quin sistema operatiu tinguem a l'ordinador que treballem, o porta o no una agenda, o preparar material segons un "paquet" d'ofimàtica concret.

Avui en dia tenim el que es coneix com l'ofimàtica en línia. Només un ordinador i una connexió ens donarà aquesta possibilitat.

dissabte, 6 de març del 2010

Les Wikis, un món per treballar conjuntament

Com passa el temps¡¡¡ Ja estem a punt d'acabar el curs¡¡¡

Aquests últims dies hem estat treballant el tema de les wikis. Qui no coneix la supermegaconeguda Viquipèdia? Tots som usuaris d'aquesta enciclpèdia el.laborada per una quantitat ingent de persones.

Nosaltres hem fet igual. Sobre una pàgina existent i el tema del curs "Web 2.0" hem estat treballant per grups els continguts que hem estat desenvolupant aquestes setmanes.

Fins ara mai havia treballat amb aquesta eina i és una molt bona eina per treballar amb companyes com amb el nostre alumnat.

En el següent link podem veure la feina realitzada:



diumenge, 21 de febrer del 2010

Google Maps - Visitem la costa oest d'Eivissa

Segurament que tots hem utilitzat alguna vegada una de les aplicacions més conegudes de Google després del seu cercador. Aquesta és Google Maps.
Aquí teniu una ruta per aquells que vulgui conéixer una part de la illa. La costa oest de la illa té llocs realment bonics i espectaculars. Os convidu a venir i visitar-nos.




dissabte, 20 de febrer del 2010

Web 2.0 i educació

Cercar i relacionar.... Així podríem explicar al nostre alumnant aquest món.
Enllaçar eines, pàgines, fotos, vídeos i en aquest cas una presentació sobre la Web 2.O i la educació.

Web 2.0 en español

En la següent presentació podem veure un resum del que podem entendre per Web 2.0.

Flickr, Eivissa i els atmellers

I need more time¡¡¡ Necessit més temps¡¡¡¡ Com ja he comentat anteriorment, aquest món de la Web 2.0 ens complicarà la vida¡ jajaja¡ És un fet i no ho dic negativament.
Sabia de l'existència de les galeries de fotos, però a vegades el temps i les preferències no ens deixen gaudir de moltes coses.

Aquí podem veure una part de l'Evissa que estimem. Durant aquests dies els temps, el dur hivern no ens deixa veure el sol, encara que avui tenim un dia meravellós. Qualsevol que vingui a visitar-nos i els que visquem aquí podem gaudir d'un espectacle com el que podem veure a la foto.